כדי שהמערכת תוכל להפיק עבורכם דוחות מדויקים ככל האפשר יש להקפיד להעלות את כל המידע שלכם הקשור במסחר/ המרה/ תשלומים/ מתנות/ כרייה במטבעות דיגיטליים (קריפטו).  גם אם הצורך הוא בדו"ח מס עבור שנה ספציפית יש להזין את המידע והפעילות אשר התרחשה לפני אותה שנה בכדי שהמערכת תוכל להתחקות ולחשב את העלויות השונות של המטבעות לאורך השנים.

 

לכן חשוב להקפיד להעלות את כל המידע למערכת.


תהליך הפקת הדוחות מורכב משלושה חלקים עיקריים


1. העלאת נתונים למערכת מזירות המסחר והארנקים השונים.

2. בדיקת היתרות המחשובות שלכם והשלמת חוסרי המידע. 

3. הפקת דוחות.חלק 1: העלאת נתונים למערכת 


יש להכינס למערכת בלינק הצורף: כניסה למערכת.


 

פעולות אשר התרחשו בבורסות השונות:

 

הכוונה למסחר/ פעילות אשר התבצעה בבורסות כמו Binance או Bit2c או אפילו חלפנים כמו ביטס אוף גולד אשר מאפשרים לייצא את המידע מהם בקובץ או בעזרת חיבור API. יש להזין הממשק "קבצים"  - כדי להפיק קובץ עם פעולות המסחר השונות יש להתחבר לכל זירת מסחר ולייצא את קובץ היסטורית פעולות המסחר. יש להעלאות את הקובץ ישירות מבלי לפתוח אותו (פתיחה של קובץ פוגעת במבנה התאריכים). גם פעולות אשר התרחשו בבורסות מבוזרות (UNISWAP, PANCKSWAP ) יש להזין תחת קבצים (ניתן בחלקן להשאיר כתובת ארנק).


לאחר העלאת הקבצים יש לוודא שהמידע נקלט. ז"א שהשורה של הקובץ איננה צבוע בצבע אדום: 

פעולות אשר לא התרחשו בבורסות השונות


לעיתים יש פעילות שלא נעשת בצורה מסודרת, ארנקים שאינם מאפשרים לייצא טרידיים למשל (כגון ארנק EDGE או Ledger Live), או פעולות שנעשו מול אנשים אחרים כמו רכישה במזומן של מטבע קריפטוגרפי כזה או אחר. את הפעולות האלה יש להזין בממשק "פעולות".  1.  מזומן/חלפנים/OTC  - פעולות אלה כוללות עסקאות מזומן אצל חלפנים (אשר מספקים חשבוניות בדרך כלל) אבל לא מספקים קובץ, או פעולות קניה ומכירה בין אנשים פרטיים.
  2. המרה/ICO  - פעולות של השתתפות בICO או המרות של מטבעות מול ספקים אנונימים כגון ShapeShift ,Changlly או מול אנשיפ פרטיים. 
  3. תשלומים/קבלת תשלומים  - עסקאות תשלום/ קבלת תשלום במטבעות דיגיטליים (תשלום תמורת שירות או מוצרים) - אם שלמ עבור מוצר/ שירות בעזרת מטבע קריפטוגרפי או ששקיבלת תשלום במטבע קריפטוגרפי.
  4. מתנה/AirDrop/Fork  - קבלת מטבעות במתנה או כFORK או כמתנה מאדם אחר.


לקריאה נוספת על הזנות פעולות ידניות יש ללחוץ כאן.


חלק 2: בדיקת יתרות והשלמת חוסרים


בדיקת שלמות הנתונים - מסך יתרות וחוסרים


יש לנו במערכת מסך בשם "יתרות וחסורים". במסך זה ניתן לראות את היתרות המחושבות שלכם. המערכת של בלוקסטקס מחשבת את כלל המכירות והרכישות שלכם מכל חשבונות המסחר שהעלתם למערכת. הצומאה שעמוד זה מציג, מבחינת היתרות, מתעדכנת לפי פעולות המסחר - קניה/ מכירה/ המרה/ סטייקינג/ כרייה וכו' אשר הוזנו במערכת. 


כל קבלה של מטבע מסטייקינג למשל או מתוצאה של רכישה תגדיל את כמות המטבע אותו אתם מחזיקים במלאי. כל מכירה או המרה של מטבע תקטין את אותה כמות מהמלאי שלכם. 


לכן המערכת מציגה את היתרות המחושבות שלכם (מה שניתן לחשב מאירועי המס שלכם - קניה/ מכירה/ המרה וכו').
הערות:

  1.  אם קיבלתם מטבעות במתנה או כתוצאה של AirDrop ולא הזנתם אותם במסך פעולות->מתנה/ FORK/ AIRDROP הם לא יופיעו ביתרות. אבל זה לא ישנה את תוצאת המס שלכם כי מטבעות שהתקבלו במתנה נכנסים בעלות אפס ואינן משיפעים על הרווחים או ההפסדים שלכם (לקריאה נוספת יש ללחוץ כאן). 
  2. אם היתרות גבוהות מידי זה כנראה כי לא סיימתם להזין נתונים או ששכחתם להזין מכירות/ המרות של מטבעות מסויימים. 
  3. הפקדות/ משיכות אינן משפיעים על היתרות שלכם. זה שמשכתם מטבע מחשבון הביננס שלכם לא אומר שהוא לא אצלכם. הוא יכול להיות בחשבון אחר שלכם. אם משכתם מביננס והעברתם אותו לחבר, למשל, יש להזין שמכרתם את המטבע לחבר או לכל אדם אחר. זיכרו, יש לדווח על כל אירועי המס שלכם - כולל נתינת מתנות (שזה כמו תשלום).


חוסרים:


המערכת בודקת שבכל פעם שאתם ממרים מטבע או מוכרים מטבע האם יש ברשותכם את הכמות הדרושה של אותו מטבע. ז"א אם אתם ממרים 0.1 BTC ל10 מטבעות ETH המערכת תוודא שהוזן לה רכישה של לפחות 0.1 BTC לפני ההמרה (לבדוק שיש ברשותכם מספיק BTC כדי לעשות את ההמרה). 


אם המערכת לא מוצאת את היתרה למטבע היא תסמן ליד המטבעות החסרים סימן קריאה. סימן זה נועד לסמל שישנם חוסרים ברכישות מטבע. ויש להשלים חוסרים אלה. 


כדי להשלים חוסרים יש להשלים את הריכשות או ההמרות החסרות. יכול להיות שחסר לכם חשבון מסחר, או שהמידע שהכנסתם למערכת לא שלם. 


שימו לב שהזנה של ארנק דיגטלי עם הפקדות ומשיכות לא מסייע ל"סגירת" החוסרים. יש להזין רכישות ולאתר את פער המידע (יכול להיות ששכתם להזין ICO מפעם? או רכישה ישנה של ביטקוין בכספומט?). 


למה הפקדות לחשבון לא מספיקות? 


לצערנו ההזנה של המידע מהארנק ממנו התבצע ההפקדה לזירת המסחר אינה מספקת. זה נכון שדרך כתובת הארנק ניתן לעיתים לזהות את ההפקדה לזירת המסחר של מטבע מסויים אשר נמכר בזירה. אך מיכוון שאנו עוסקים במיסוי, יש צורך לדעת איך המטבע הגיע לארנק - או בצורה מדוייקת יותר - היכן, מתי ובתמורה למה נרכש המטבע אשר מופקד לזירת המסחר ושם מומש למטבע אחר.


לקריאה נוספת על חוסרים מומלץ להיכנס כאן.  חלק 3: הפקת דוחות