אם במסך "יתרות וחוסרים" מופיע סימן קריאה (!)  ליד אחד המטבעות ברשימת המטבעות אז זה אומר שיש לכם פעולות מכירה או המרה במטבע מסוים כאשר אין למערכת תיעוד של הרכישה של אותו מטבע או הכמות הנמכרת.


מה זה אומר? 

המערכת מזהה את המכירה של מטבעות מסוימים אך אינה יכול לזהות היכן ומתי נרכשו.


במסך יתרות וחוסרים ניתן לראות את כל החוסרים וכל הפעולות אשר בהם קיים חוסר במטבעות שלכם.


אם המערכת של BloxTax לא מצליחה לאתר את אירוע הרכישה של המטבעות האלה היא מניחה שהמטבעות האלה התקבלו במתנה ולכן העלות בסיס למטרות חישוב הרווח תהיה אפס. במילים אחרות, כלל מחיר המימוש מוכר כרווח.


לדוגמא: 

מכירה של 1 BTC תמורת 1000$ בBitStamp. אם הביטקוין הופקד בBitStamp אך נרכש, אצל חלפן או זירה אחרת, והמידע על הרכישה לא הוזן למערכת, המערכת לא תצליח לאתר מתי ובכמה נרכש אותו ביטקוין (אין לה את המידע הזה). לכן, עלותו של אותו ביטקוין תהיה אפס והרווח המחושב יהיה 1000$.


למה זה יכול לקרות?

יש כמה מצבים שזה יכול לקרות:

  • מטבעות אשר התקבלו במתנה או בFork או בAir Drop.
  • המידע שהועלה לא שלם - נשמטה זירה מסוימת, המידע שהתקבל מזירת מסחר כזו או אחרת לא שלם (ישנם זירות המאפשרות לחלץ מידע בחלונות של שלושה חודשים – למשל). 
  • לא הועלה מידע מכל שנות הפעילות למערכת - יכול להיות שרכישת המטבע התרחשה לפני מספר שנים אך המימוש התרחש רק כעת, עדיין צריך לספק את המידע ההיסטורי בכדי לקבוע את העלות.
  • עשיתם פעולות עבור אחרים - חבר העביר לכם מטבע לזירה מסוימת בכדי שתמכרו/ תמירו עבורו. המערכת רואה את המכירה/ המרה הזו אך אינה רואה את הרכישה של אותו מטבע.
  • טעויות בהשנות ידניות - אם יש לכם הזנות ידניות של פעולות, יכול להיות שיש טעות בתאריכים או בכמויות שהזנתם.
  • הייתה פעילות בתחום הכרייה אשר לא הוזנה למערכת.


כמה מטבעות חסרים לי בסה"כ?

המערכת מציינת מה כמות החוסרים הכוללת לכל מטבע בו יש חוסרים, ללא התחשבות בתאריכים.מה אם החוסרים ממש קטנים?

חוסרים קטנים יכולים לנבוע מטעויות עיגול של מספרים המתרחשות במידע של חלק מהזירות (למשל Poloniex מעגלת מספרים). ניתן להתעלם מחוסרים קטנים אלה, אין להם השפעה מהותית על הדיווח שלכם.


מה אם מדובר במטבעות אשר התקבלו כתוצאה מפיצול/ מתנה או Air Drop?

אכן התקבלו במתנה ולכן העלות שלהם היא אפס. במסך יתרות וחוסרים ניתן לסמן מטבעות אלה ולציין שהם התקבלו בAirDrop ניתן לציין זאת ישירות מתוך מסך "יתרות וחוסרים" ע"י סימון פעולות המסחר הרלוונטיות ולחיצה על כפתור "מטבעות אלו לא נרכשו"איך לתקן את המצב?

אם לא מדובר במטבעות אשר התקבלו בFork או ב Air Dropאז יש לוודא שכל המידע הועלה למערכת. יש לספק אסמכתאות ולהזין עסקאות רכישה, עבור המטבעות החסרים. ניתן להמשיך ולהפיק דוחות וגם לדווח על הפעילות – גם אם יש חוסרים – אך יש לקחת בחשבון שיש לזה השפעות גם על דיווחי יתרות וגם על הרווח המדווח.